وکیل کمیسیون پزشکی

5/5 - (1 امتیاز)

یکی از مراحل رسیدگی در پرونده‌های قصور پزشکی، ارجاع آن به کمیسیون پزشکی است. انجام این مراحل از رسیدگی پرونده در واقع به‌منظور بررسی اتفاقات پیش‌آمده قصور پزشکی مطابق با قوانین تصویب شده در این زمینه خواهد بود. این کمیسیون با بررسی این موارد مطابق با لوایح قانونی اقدام به اعلام نظریه و ارجاع آن به سازمان نظام‌پزشکی و همچنین دادسرای انتظامی پزشکی می‌کنند. ازاین‌رو نظریه صادر شده توسط این کمیسیون تأثیر بسزایی در روند پرونده‌هایی با مضمون قصور پزشکی دارد. وکیل کمیسیون پزشکی به مانند یک وکیل قصور پزشکی و به‌عنوان یک فرد حقوق‌دان، از دانش حقوقی و قوانین و لوایح قانونی در این زمینه مطلع است. به همین دلیل در مواجهه با چنین مواردی با ارائه بهترین راهکار اقدام به رسیدگی به پرونده‌هایی با این موضوعات می‌نماید.

قصور پزشکی چیست؟

قبل از پرداختن به مقوله کمیسیون پزشکی و کار وکلای متخصص در این زمینه، باید با مفهوم قصور پزشکی که خود سرمنشأ دعاوی پزشکی، پیگیری و روند رسیدگی به آن در نهادهای مختلف پزشکی است آشنا شوید. قصور پزشکی زمانی رخ می‌دهد که پزشکان و یا کادر درمان به‌عنوان زیرمجموعه‌های رشته پزشکی، بدون هیچ‌گونه تعمدی اقدام به انجام خدمات درمانی برای بیمار نموده که منجر به آسیب جسمانی و روحی به او شده باشد. به‌عنوان‌مثال چنانچه پزشکی در هنگام عمل جراحی یک وسیله پزشکی را در بدن بیمار جا گذاشته باشد، این عمل پزشک شامل قصور پزشکی بوده و هیچ‌گونه تعمدی در این مورد وجود نداشته است. تحت این شرایط جرم به وقوع پیوسته در دسته جرایم کیفری نبوده و مجازات‌های اعمال شده برای پزشک نیز با پرداخت دیه همراه است. ازآنجاکه تفکیک این مسائل در حیطه وکلای متخصص در این حیطه حقوقی است، استفاده از وکیل کمیسیون پزشکی برای طی این فرایند بسیار مفید و کارآمد خواهد بود.

پزشکی قانونی و حیطه وظایف آن

یکی از مراجع قانونی در مورد اظهار نظرات پزشکی در کشور مربوط به پزشکی قانونی است. در این نهاد افراد فوق متخصص پزشکی قانونی با حیطه‌ای فراتر از سازمان پزشکی قانونی و بر طبق مجوزهای وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی فعالیت می‌کنند. متخصصین این بخش مسئولیت رسیدگی به پرونده‌های پزشکی در حیطه تخصص پزشکی شامل پزشکی قانونی، مسمومیت‌های بالینی و اخلاق پزشکی را بر عهده دارند. لازم به ذکر است که متخصصینی که در گروه‌های پزشکی قانونی فعالیت می‌کنند، زیر نظر قوه قضاییه هستند. این در حالی است که پزشکان متخصص که در زمینه مسمومیت‌های پزشکی فعالیت می‌کنند، زیر نظر قوه مجریه هستند.

پزشکی قانونی و بخش کمیسیون پزشکی

پزشکی قانونی به‌عنوان یک نهاد قانونی، وظیفه رسیدگی به پرونده‌های مسائل پزشکی را در پرونده‌های قضایی بر عهده دارد. یکی از بخش‌های مهم در این مرکز کمیسیون پزشکی و پرونده‌های ارجاعی به آن است. این بخش با به‌کارگیری کارشناسان باتجربه و همکاری با بیش از چهار هزار نفر از پزشکان متخصص که بیشتر آنها اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها هستند، مسئولیت رسیدگی به پرونده‌های قصور پزشکی، پزشکی قانونی و روانپزشکی را بر عهده دارند. افراد با دردست‌داشتن نامه قضایی از مراجع ذی‌صلاح به این بخش ارجاع داده می‌شوند. بعد از تشکیل پرونده و ارائه مدارک، با انجام معاینات لازم توسط پزشکان مجرب این مجموعه اقدام به ثبت نظریه پزشکی و ارجاع آن به دادگاه مربوطه می‌نمایند. یکی از مواردی که در حیطه فعالیت وکیل کمیسیون پزشکی است دریافت نامه، تشکیل پرونده و استعلام جواب از این کمیسیون خواهد بود. لازم به ذکر است که جواب کمیسیون پزشکی قانونی بعد از انجام مراحل فوق و بررسی نهایی بعد از یک تا دو هفته اعلام خواهد شد.

مراحل مراجعه به پزشکی قانونی

همان‌طور که گفته شد حیطه کار و وظایف پزشکی قانونی مربوط به انجام امور پزشکی و کارشناسی‌های بالینی است. از دیگر وظایف این نهاد تشخیصی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • انجام امور تشخیصی و آزمایشگاهی
  • پاسخگویی به درخواست تأیید مراکز و نهادهای دولتی نیازمند نظرات کارشناسی پزشکی قانونی
  • فعالیت آموزشی به دستیاران تخصصی، دانشجویان پزشکی، مامایی، حقوق و نیروی انتظامی
  • فعالیت‌های علمی‌پژوهشی

چنانچه در روند رسیدگی به پرونده‌های شکایت پزشکی مجبور به مراجعه به این نهاد شدید، باتوجه‌به اینکه در این شرایط به کمیسیون پزشکی ارجاع داده می‌شوید استفاده از وکیل کمیسیون پزشکی بسیار مهم و کارگشا خواهد بود. چرا که این افراد به‌عنوان وکلای پایه یک دادگستری با دانش و مهارت در این حیطه حقوقی قضایی در تسریع و موفقیت روند پرونده عمل خواهند نمود. روند مراجعه و کار در این مرکز طبق مراحل زیر خواهد بود:

  • با دردست‌داشتن نامه از مراجع قضایی به این مرکز مراجعه کنید.
  • اقدام به ارائه نامه و مدارک پزشکی و تشکیل پرونده نمایید.
  • انجام معاینات پزشکی لازم توسط متخصصین این مرکز

اعلام نظر پزشکان این مجموعه طی یک تا دو هفته

نحوه عملکرد کمیسیون پزشکی در قصور پزشکی

یکی از مراحل رسیدگی به پرونده‌های جرایم پزشکی با ارجاع آن به کمیسیون پزشکی به‌قصد تشخیص قصور یا خطای پزشکی است. تحت این شرایط پزشکان متخصص در این امر اقدام به بررسی شواهد و انجام معاینات پزشکی لازم و اعلام نظریه می‌نمایند. در شرایطی پرونده‌های پزشکی به کمیسیون پزشکی ارجاع داده می‌شود که میان پزشک و بیمار بر سر قصور یا خطای پزشکی اختلاف به وجود آمده باشد. ازآنجاکه طی‌کردن این مراحل و اطلاع از قانون و مقررات در این زمینه و همچنین اثبات جرم ارتکابی توسط پزشک با چالش‌ها و پیچیدگی‌های خاصی همراه است، استفاده از وکیل کمیسیون پزشکی در این شرایط را جدی بگیرید. چرا که با دفاع مناسب در چنین شرایطی با احقاق حق بیمار همراه خواهد بود.

اعضای این کمیسیون و روند انجام معاینات در آن

این بخش از نهاد پزشکی قانونی متشکل از سه پزشک معتمد و مورد وثوق قوه قضاییه است. پرونده‌های ارجاعی در جرایم پزشکی در این بخش و توسط این پزشکان با انجام معاینات دقیق مورد تحقیق و بررسی قرار می‌گیرد. در انتها نیز با ارائه نظر این گروه به مراجع مربوطه رأی به قصور یا عدم قصور پزشک توسط قاضی صادر می‌شود. روند معاینات پزشکی در این بخش نیز با مراجعه بیمار به‌عنوان شاکی در زمان مقرر شده انجام می‌شود. بیمار در طی این جلسه باید هرگونه حرف و مطلبی که در زمینه اهمال و کم‌کاری پزشک و ایجاد آسیب برای او شده را به این پزشکان انتقال دهند. لازم به ذکر است که پزشکان حاضر در کمیسیون پزشکی قبل از گوش‌دادن به صحبت‌های بیمار و انجام معاینه، اقدام به مطالعه پرونده پزشکی بیمار می‌نمایند. بیمار می‌تواند با استفاده از وکیل کمیسیون پزشکی در این بخش درصورتی‌که مدرک پزشکی یا نظر مشورتی پزشک و متخصص دیگری را در دست دارد، به این پرونده اضافه نماید. اعضای کمیسیون پزشکی با بررسی و ملاحظه مدارک ارائه شده در صورت لزوم آن را در پرونده پزشکی بیمار درج می‌کنند.

حضور وکیل در جلسه کمیسیون پزشکی

ازآنجایی‌که ارجاع پرونده به پزشکی قانونی و بررسی آن در کمیسیون پزشکی یکی از مراحل مهم رسیدگی به پرونده‌های جرایم پزشکی است، وکیل به‌عنوان مدافع حقوق قانونی موکل می‌تواند در این جلسه حضور داشته و در صورت لزوم با ارائه بعضی از توضیحات قانونی به موکل خود، باعث تسریع روند رسیدگی در این بخش شود.

لزوم ارجاع پرونده‌های قصور پزشکی به کمیسیون پزشکی

شاید این سؤال برای بسیاری افراد پیش‌آمده باشد که چرا پرونده‌های مطرح شده در زمینه پزشکی بعد از مراجعه به مراجع قضایی، به کمیسیون پزشکی ارجاع داده می‌شود؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم، ازآنجاکه ثابت‌کردن قصور و سهل‌انگاری پزشکی در حیطه تخصصی یک قاضی یا وکیل نیست، مطابق با قانون پرونده برای اخذ نظر کارشناسی به متخصصین این امر ارجاع داده می‌شود. مطابق با قوانین تصویب شده در این زمینه هر زمان که تشخیص یک امر مستلزم اخذ نظر کارشناسی باشد، موضوع به کارشناس خبره و مربوطه ارجاع داده می‌شود. وکیل کمیسیون پزشکی نیز باتوجه‌به حیطه فعالیت خود در این زمینه، از روند قانونی این کار مطلع بوده و موارد و نکات قانونی در این زمینه را به موکل خود اعلام می‌کند.

لزوم استفاده از وکیل در پرونده‌های قصور پزشکی

یکی از مراحل مربوط به رسیدگی پرونده‌های پزشکی با ارجاع آن به کمیسیون پزشکی قانونی صورت می‌گیرد. مراجعه به دادسرا، مراجعه به دادگاه، تشکیل پرونده در کمیسیون پزشکی، شرکت در جلسات رسیدگی، تنظیم اعتراض به نظر پزشکی قانونی در صورت لزوم، مراجعه به مراکز درمانی به‌منظور اخذ پرونده پزشکی بیمار و… از جمله مراحلی است که افراد باید برای رسیدگی به چنین پرونده‌هایی آن را طی نمایند. ازآنجاکه بسیاری افراد از این روند قانونی مطلع نبوده و یا به‌منظور پیگیری بی‌دردسر این پرونده‌ها با مراجعه به وکیل کمیسیون پزشکی، اقدام به طی نمودن این مراحل می‌نمایند. استفاده از افراد حقوقی در مسائلی با چنین موضوعاتی باعث پیشبرد بهتر مراحل قانونی و احقاق حق موکل خواهد شد.

کلام پایانی

یکی از موضوعات پرتکرار رسیدگی در مراجع قضایی، مربوط به پرونده‌های پزشکی است. پزشکان به‌عنوان حافظان سلامت افراد در جامعه نقش مهم و پررنگی را در این زمینه ایفا می‌کنند. ازاین‌رو هرگونه سهل‌انگاری و قصور در حین انجام خدمات درمانی بر روی بیمار، ممکن است به قیمت سلامتی و جان آنها تمام شود. به همین دلیل پزشکان در جامعه باید دقت و احتیاط بسیار بالایی در حین انجام کار خود داشته باشند. چرا که در صورت بروز آسیب به بیمار حتی اگر به‌صورت کاملاً سهوی باشد، مقصر بوده و طبق قانون باید مورد پیگیری قانونی قرار بگیرند.

تحت این شرایط با شکایت بیمار از پزشک و مراجعه به دادگاه، اولین مرحله روند رسیدگی با ارجاع پرونده به پزشک‌قانونی و بررسی کارشناسی آغاز می‌شود. تحت این شرایط استفاده از یک فرد آگاه در این زمینه می‌تواند بسیار مهم و راهگشا باشد. وکیل کمیسیون پزشکی باتوجه‌به حیطه فعالیت خود در این زمینه، از همه موارد قانونی دراین‌خصوص مطلع بوده و در حل چنین پرونده‌هایی می‌تواند بسیار موفق عمل نماید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در مجموعه صدرا در ارتباط باشید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!