: لطفاً به این محتوا امتیاز دهید

وکیل پرونده پزشکی، وکیلی است که حوزه فعالیت خود را اختصاص به موضوعات پزشکی داده و با اشراف و تسلط کافی که نسبت به پرونده های پزشکی داشته قرار است در مقام دفاع از بیماری که، من باب تخلفات و قصور یک پزشک، مورد صدمه و جراحت قرار گرفته است باشد و یا با دفاع کردن از یک پزشک، عدم تقصیر او را اثبات کند و حکم برائت وی را از دادگاه خواستار شود به بیان دیگر، با وجود وکیل پرونده پزشکی، شمای بیمار یا پزشک می توانید بهترین دفاعیات را از خود داشته باشید و در محکمه ای که می تواند حسب مورد، سازمان نظام پزشکی باشد یا دادسرا، روند پرونده را به نفع خود تغییر دهید. در ادامه مقاله وب سایت موسسه حقوقی پزشکی صدرا همراه باشید.

وکیل پرونده پزشکی کیست؟ و در چه نوع پرونده هایی ورود پیدا می کند؟

این وکیل، همان گونه که گفتیم قرار است در پرونده ی کیفری که ارتباط با جرایم پزشکی دارد اعم از تقصیر و قصور پزشکی، تخلفات پزشکی و این گونه موضوعات، در یک پرونده پزشکی ورود پیدا کند و با ارائه ادله و مستنداتی به مرجعی که صلاحیت رسیدگی دارد اثبات کند که خواهان پرونده که شخص بیمار است، من باب تقصیر و قصور یک پزشک، مورد صدمه و آسیب جسمی قرار گرفته است و خواستار الزام پزشک به پرداخت خسارات و دیه باشد و یا اگر قرار است در مقام دفاع از پزشکی باشد که ادعا دارد به تمامی موازین و اصول پزشکی پایبند بوده و آسیب جسمی، به بیمار من باب قصور و تقصیر وارد نکرده است خواستار حکم برائت وی از دادگاه باشد.

اهمیت داشتن وکیل پزشکی در رسیدگی به پرونده بیمار

از آنجایی که پرونده پزشکی از پیچیدگی خاصی برخوردار بوده و اثبات کردن جرم پزشکی که، با تخلفش موجب گردیده به بیمار آسیب و صدمه جسمی وارد شود کاری دشوار، لذا وجود وکیل پزشکی در کشف جرایم و تخلفات پزشکی، اهمیت زیادی خواهد داشت و موجب می گردد که بیمار بتواند با اثبات جرم و یا تخلف پزشک، الزام او را به پرداخت خسارت و دیه خواستار شود.

اهمیت داشتن وکیل پزشکی در رسیدگی به پرونده پزشک

 قانون گذار در قانون مجازات92 ، اصل را بر تقصیر پزشک دانسته و او را مسئول می داند و در ماده 495 صریحا به این موضوع اشاره می کند که اگر پزشک در انجام وظایف پزشکی که در مقابل بیمار دارد تقصیر کند و با بی احتیاطی و بی مبالاتی که دارد به بیمار صدمه ای وارد شود او ضامن تلقی شده و بایستی درصدد جبران خسارات باشد مگر آنکه عدم تقصیرش را ثابت کند و اثبات نماید که به وظیفه قانونی که در مقابل بیمار داشته پایبند بوده است تا بتواند حکم برائت خود را از دادگاه خواستار شود در غیر این صورت ضامن تلقی شده و واجد مسئولیت کیفری می باشد اما وظیفه ای که وکیل پرونده پزشکی دارد آن است که از پزشک دفاع کند و  با استناد به ادله و مستندات قانونی به مرجعی که وظیفه رسیدگی به پرونده پزشکی را داشته اثبات کند که پزشک تقصیری نداشته است و تمامی اصول و موازین پزشکی را در حین انجام وظیفه اش رعایت کرده و مرتکب تقصیر و تخلفی نشده است تا بتواند بدین طریق پزشک را از مسئولیتی که در مقابل بیمار داشته مبری سازد و حکم برائت وی را از دادگاه خواستارشود.

وجود وکیل پرونده پزشکی چه مزایایی دارد؟

جدا از اهمیت هایی که تاکنون از وجود یک وکیل پزشکی گفته ایم می توان موارد ذیل را نیز جز مزیت های وجود این وکیل دانست.

شما با کمک یک وکیل پزشکی، می توانید روند پرونده خود را در کوتاه ترین زمان ممکن سپری کنید و بتوانید به عنوان بیمار یا پزشک بهترین دفاعیات را از خود به عمل آوردید و روند پرونده را به نفع خود تغییر دهید.

اینکه به ادعای شما به عنوان بیمار ترتیب اثر داده شود و بتوانید جرم پزشک را اثبات و الزام او به پرداخت خسارات و دیه را بخواهید بایستید در بدوا تقصیر یا قصور پزشک را اثبات کرده و در مرجع صلاحیت دار به طرفیت او شکوائیه خود را ارائه دهید تا به دعوی تان ترتیب اثر داده شود.

هزینه وکیل جرایم پزشکی

هزینه وکیل جرایم پزشکی وابسته به تعرفه ای که سالیانه از سوی مرکز وکلا و مشاورین قوه قضائیه اعلام می گردد می باشد؛  البته لازم به ذکر است که وکیل و موکل که حسب مورد پزشک یا بیمار هستند الزامی ندارند که از این تعرفه پیروی کنند بلکه می توانند حسب توافقی که ضمن قرارداد وکالت با یکدیگر دارند میزان حق الوکاله را مشخص کنند.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به معرفی وکیل پرونده پزشکی و حیطه تعهداتی که نسبت به بیمار یا پزشک در روند یک پرونده داشته، پرداختیم و بیان داشتیم که به کمک وکیل متخصص جرایم پزشکی، شما می توانید بهترین دفاعیات را از خود داشته باشید و  با استناد به ادله و مستندات ادعای خود را به عنوان بیمار یا پزشک اثبات کنید تا بتوانید روند پرونده را به نفع خود تغییر دهید و خواستار الزام پزشک به جبران خسارات وارده که از یک پرونده پزشکی به شمای بیمار وارده آمده باشید.

پیشنهادات

ما در تیم حقوقی صدرا در تلاشیم که به همکاری وکلا و مشاورین حقوقی متخصص و زبده، بهترین خدمات حقوقی را به شما عزیزانی که درگیر یک پرونده پزشکی شده اید ارائه دهیم تا شما بتوانید به کمک وکلای پزشکی ما بهترین نتیجه را از روند پرونده خود داشته باشید. شما می توانید جهت ارتباط با ما، از طریق راه های ارتباطی که در سایت به آن اشاره شده در تماس باشید.

برخی از سوالات متداول

1.داشتن وکیل پرونده پزشکی چه مزیتی دارد؟

شمای بیمار یا پزشک، به کمک یک وکیل پزشکی می توانید بهترین دفاعیات را از خود در یک پرونده پزشکی داشته باشید و  روند پرونده را به نفع خود تغییر دهید.

2. چگونه می توانم بهترین وکیل پزشکی را در تهران داشته باشم؟

شما با مراجعه به سایت حقوقی صدرا، می توانید بهترین وکیل متخصص در حوزه پزشکی را پیدا کنید و از طریق راه های ارتباطی که در سایت به آن اشاره شده با وکلای متخصص ما در ارتباط باشید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!