وکیل شکایت از پزشک

: لطفاً به این محتوا امتیاز دهید

وکیلی که تخصص خود، در حوزه وکالت را اختصاص به پرونده های پزشکی داده و سعی دارد که بهترین دفاعیات را از پزشکی که درگیر پرونده پیچیده پزشکی شده، کند بهترین وکیل و با تجربه ترین وکیل است و این شانس را به پزشک می دهد که بتواند مسیر پرونده را به نفع خود تغییر دهد. با شکایت بیمار و تشکیل پرونده پزشکی، پزشک تقصیرکار شمرده شده و بایستی درصدد جبران خسارات و آسیب جسمی که به بیمار وارد آمده، باشد.هر چند تقصیرکار پرونده نباشد و در حین انجام وظایف پزشکی تمامی موازین و اصول پزشکی را به کار گرفته باشد. اما با این اوصاف، قانون گذار این پزشک را مسئول دانسته و  به پرداخت دیه و خسارات، ملزم کرده است. ماده 495 قانون مجازات بیان کننده این اصل است و بیان می دارد که پزشک من باب آسیب و صدمه جسمی که به بیمار وارد کرده ضامن است و بایستی دیه بپردازد. این ماده اصل را بر تقصیر گذاشته و پزشک را ضامن می داند مگر خلافش اثبات شود اما چگونه؟یک پزشک می تواند خود را از پرونده ای که تمامی امارات دلالت بر تقصیر او داشته نجات دهد و بی گناهی خود و عدم تقصیرش را اثبات کند. در اینجا پزشک بایستی با استناد به ادله و اماراتی به محکمه ثابت کند که وظایف پزشکی خود را با توجه به اصول و موازین پزشکی انجام داده و مرتکب هیچ گونه سهل انگاری و تقصیر نشده است تا بتواند حکم برائت خود را از دادگاه خواستار شود. بنابراین در این مقاله به ضرورت وجود وکیل شکایت از پزشک می پردازیم.

جرم پزشکی چیست؟

 زمانی که پزشک با انجام فعل یا ترک فعل، در حین انجام وظیفه پزشکی موجب گردد که به بیمار آسیب و صدمه جسمی وارد گردد مرتکب جرم شده و بایستی من باب رفتار غیر عامدانه خود، خسارات و دیه ای را به بیمار بپردازد.‌ قانون گذار جرم پزشک را، جرمی غیر عمدی می داند. علت آن است که پزشک از انجام رفتارش، قصد و سو نیتی نداشته و تنها من باب سهل انگاری، بی احتیاطی و بی مبالاتی موجب گردیده که به بیمار آسیب و صدمه جسمی وارد شود. زمانی که بیمار، جرم پزشک را اثبات کند می تواند به طرفیت او اقامه دعوی کند. و با تشکیل پرونده پزشکی، الزام پزشک را به جبران خسارات و پرداخت دیه خواستار شود. در اینجا پزشک محکوم به جرم پزشکی است و بایستی در صدد دفاع از خود باشد. این پزشک ضامن است و مسئول شناخته می شود مگر آنکه بتواند عدم تقصیر خود را اثبات کند. ثابت کردن این امر، کاری بس دشوار است و اگر پزشک به قوانین و اصول پزشکی آگاهی کافی نداشته باشد هرگز نمی تواند از خود دفاع کند. لذا در این شرایط بهتر است که از خدمات وکیل پزشکی، بهره مند شود و به کلی روند پرونده شکایت خود را به وکیل متخصص پزشکی واگذار کند.

پزشک، چگونه می تواند از خود رفع مسئولیت کند؟

در سابق، اخذ برائت نامه از بیمار، موجبی بود برای رفع مسئولیت پزشک، اما امروزه،حتی با برائت نامه، هم پزشک نمی تواند از خود رفع مسئولیت کند و لازم است که عدم تقصیر خود را به دادگاه اثبات کند. و ثابت نماید که تمامی اصول و موازین پزشکی را رعایت کرده و به تعهدی که در مقابل بیمار داشته پایبند بوده است و مصلحت او را در نظر گرفته است تا بتواند بدین طریق از خود رفع مسئولیت کند و برائت خود را از دادگاه خواستار شود.

وکیل دفاع از پزشک کیست و چه وظایفی دارد؟

وکیلی است که به قوانین و اصول پزشکی، آگاهی دارد و در این راستا تجربه کسب کرده است. و بهتر از هر وکیلی، می تواند درصدد دفاع از حقوق پزشک باشد.و بهترین دفاعیات را از او داشته باشد و با به کارگیری ادله و مستندات قانونی، که دلالت بر عدم تقصیر پزشک داشته، روند پرونده را به نفع او تغییر دهد و قاضی را به اقناع وجدانی برساند که پزشک بی تقصیر بوده و در انجام وظایف پزشکی خود متعهد و مسئول بوده است تا بتواند بدین طریق حکم برائت پزشک را از محکمه خواستار شود.

آیا وجود وکیل پزشکی، در روند پرونده امری الزامی است؟

باید گفت که الزامی به وجود وکیل پزشکی نیست اما وجود او در روند پرونده شکایت از پزشک اهمیت زیادی خواهد داشت. زمانی که بیماری به طرفیت پزشک، اقدام به شکایت کیفری می کند و او را مقصر می داند.به پزشک برچسب مجرمیت می زند تمامی شأن و شخصیت یک پزشک را زیر سوال می برد و موجب می گردد که به طرفیت او پرونده پزشکی تشکیل شود. در اینجا این پزشک اگر نتواند عدم تقصیر خود را به دادگاه ثابت کند و برائت خود را از دادگاه خواستار شود به شان پزشکی او لطمه وارد می شود و دیگر جایگاه سابق خود را در جامعه پزشکی نخواهد داشت. پس در اینجاست که پزشک بایستی حساسیت زیادی به خرج دهد و پرونده پزشکی خود را به وکیلی متخصص و باتجربه در حوزه پزشکی بسپارد.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به معرفی وکیل شکایت از پزشک پرداختیم و گفتیم  زمانی که پزشکی درگیر یک پرونده پزشکی می شود بهتراست که از خدمات وکیل متخصص و باتجربه در حوزه پزشکی برخوردار شود تا بدین طریق بتواند از خود رفع مسئولیت کند و رفع پرونده پزشکی را به نفع خود تغییر بدهد.

پیشنهادات

تیم حقوقی صدرا، با داشتن سابقه طولانی در حوزه وکالت بعنوان یک موسسه حقوقی پیشرو بهترین وکیل قصور پزشکی را در اختیار داشته و توانسته، به افرادی که درگیر پرونده های حقوقی در حوزه های مختلف هستند بهترین خدمات را ارائه دهد.جهت برخورداری از خدمات تیم ما، می توانید از طریق راه های ارتباطی که در سایت به آن اشاره شده با ما در تماس باشید.

برخی از سوالات متداول

۱.وکیل شکایت از پزشک کیست؟

این وکیل، کسی است که تجربه و دانش قضایی کافی به قوانین و اصول پزشکی دارد و در تلاش است که بهترین خدمات حقوقی را به پزشکی که درگیر پرونده پزشکی شده است ارائه دهد.

۲.چگونه بهترین وکیل شکایت از پزشک را در تهران داشته باشیم؟

شما می توانید با مراجعه به سایت حقوقی صدرا، درصدد جستجوی بهترین وکیل پزشکی در تهران باشید.و از خدمات تیم حقوقی ما برخوردار شوید.و از طریق راه های ارتباطی که در سایت به آن اشاره شده با ما در تماس باشید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!