وکیل قصور دندانپزشکی

5/5 - (1 امتیاز)

از جمله پرونده‌های قضایی که طی چند سال اخیر در مراجع قضایی کشور مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، مربوط به پرونده‌های قصور پزشکی و مطالبه دیه از طرف شاکی است. متأسفانه برخی از پزشکان به دلیل عدم دانش و مهارت کافی و یا به دلیل سهل‌انگاری و کوتاهی در انجام وظایف پزشکی خود، باعث به‌وجودآمدن آسیب‌های جسمی و روحی برای بیمار می‌شوند. تحت این شرایط و به‌موجب قوانین تصویب شده دراین‌خصوص، بیمار می‌تواند  از پزشک خود شکایت و با کمک یک وکیل قصور پزشکی تقاضای مطالبه دیه قصور پزشکی 1403 داشته باشد.

این نوع از پرونده‌های قضایی دارای طیف گسترده‌ای در این زمینه هستند که در مراجع ذی‌صلاح مورد رسیدگی قرار می‌گیرند. بسته به رأی نهایی دادگاه بعد از انجام مراحل مشخص قانونی و اثبات جرم پزشک، قاضی  اقدام به صدور رأی نهایی با پرداخت دیه و حتی حبس برای پزشک می‌کند. برای اطلاع از روند رسیدگی به چنین پرونده‌هایی می‌بایست از انواع قصور پزشکی، نحوه رسیدگی به شکایت دراین‌خصوص و مبلغ دیه مطلع بود.

قصور پزشکی به چه مواردی اطلاق می‌شود؟

قبل از هرگونه مطلبی در خصوص دیه قصور پزشکی می‌بایست از مواردی که به‌عنوان قصور پزشکی در قانون از آن یاد می‌شود، مطلع شوید. قصور پزشکی به معنای خطا و اشتباه پزشکی در حین ارائه خدمات پزشکی به بیمار گفته می‌شود که باعث بروز آسیب به وی می‌شود. این خطا و اشتباه یا به علت عدم مهارت و دانش کافی پزشک و یا به دلیل اهمال و سهل‌انگاری او صورت‌گرفته است که اغلب با پیامدهای غیر قابل جبرانی برای بیمار همراه است. باتوجه‌به قسم پزشکی که همه پزشکان در شروع به کار خود یاد می‌کنند و وجدان کاری آنها، انجام این سهل‌انگاری در بیشتر موارد بدون هیچ‌گونه قصد و نیتی است. ازاین‌رو قصور پزشکی انجام شده توسط پزشک به لحاظ قانونی در دسته جرایم غیرعمد و یا شبه‌عمد قرار می‌گیرد و به‌موجب آن و شدت آسیب وارده به بیمار، پزشک محکوم به پرداخت دیه قصور پزشکی خواهد شد. در برخی از این موارد علاوه بر جزای نقدی، پزشک محکوم به حبس نیز خواهد شد. بر طبق موارد قانونی اثبات جرم قصور پزشکی منوط به داشتن یکی از شروط زیر خواهد بود:

 • هرگونه خدمات پزشکی ارائه شده به بیمار توسط پزشک که برخلاف قوانین قانونی و علمی باشد.
 • درصورتی‌که خدمات پزشکی ارائه شده به بیمار باعث آسیب و ضرر و زیان به او شود.
 • در زمانی که پزشک خود مسئولیت تشخیص و درمان بیمار را بر عهده گرفته باشد.

انواع قصور پزشکی

طبق مطالب گفته شده در بخش قبل چنانچه هرگونه خدمات درمانی ارائه شده به بیمار دارای یکی از شروط ذکر شده باشد، قصور پزشکی اتفاق افتاده است. براین‌اساس قصور پزشکی به دسته‌بندی زیر تقسیم می‌شود که در صورت اثبات، پزشک محکوم به اعمال مجازات‌های قانونی لازم با پرداخت دیه و یا حبس همراه خواهد بود:

·       بی‌مبالاتی پزشک

اصطلاح بی‌مبالاتی در پزشکی در صورتی عنوان می‌شود که پزشک وظایف خود را در قبال بیمار به‌درستی انجام ندهد. این مورد از قصور انجام شده توسط پزشک به‌عنوان یکی از بدترین و شدیدترین خطا و اهمال در پزشکی شناخته می‌شود. چرا که باعث بروز آسیب‌های جدی و بعضاً غیر قابل جبرانی حتی مرگ بیمار همراه خواهد بود. تحت این شرایط پزشک متخلف به پرداخت دیه قصور پزشکی بر طبق رأی دادگاه محکوم شده که در برخی اوقات نیز با قصاص و حبس پزشک متخلف همراه خواهد بود.

وکیل قصور دندانپزشکی

·       بی‌احتیاطی پزشک

این اصطلاح بدین معناست که پزشک با علم به رعایت اصول پزشکی و علمی دچار سهل‌انگاری و خطا شده است. ولی ازآنجایی‌که هیچ‌گونه تعمدی در کار نبوده، اما باعث بروز آسیب به بیمار شده در دسته قصور پزشکی قرار می‌گیرد.

·       عدم رعایت مقررات

در حوزه پزشکی مانند بسیاری از مشاغل قوانین و مقررات خاصی وجود دارد که در شرایط مختلف نیز با صدر آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های خاص به‌روز شده و پزشک موظف به پایبندی به آن است. این موارد که توسط سازمان نظام‌پزشکی و وزارت بهداشت تبیین و ابلاغ می‌شود، می‌بایست توسط پزشک اجرا شود. به همین علت هرگونه نقص و کم‌کاری از طرف پزشک در این زمینه، به‌منظور ارتکاب جرم قصور پزشکی شناخته می‌شود.

·       عدم مهارت کافی

پزشکی یکی از رشته‌هایی است که دائماً با دستاوردها و روش‌های درمانی جدید در آن روبرو هستیم. ازاین‌رو پزشکان می‌بایست دائماً در حال به‌روز نمودن مهارت و دانش خود باشد؛ بنابراین اگر پزشکی به دلیل عدم مهارت و دانش کافی باعث بروز آسیب به بیمار شود، طبق موارد قانونی دچار قصور پزشکی شده که مستحق اعمال مجازات‌های قانونی و پرداخت دیه قصور پزشکی خواهد بود. پس پزشکان محترم این نکته را به‌خاطر داشته باشند که برای جلوگیری از هرگونه آسیبی به خود و بیماران، می‌بایست دانش و مهارت استاندارد را در زمینه تخصصی خود دارا بوده و متناسب با آن اقدام به ارائه خدمات درمانی به بیماران نمایند.

·       خطای پزشکی

هرگونه کوتاهی در اقدامات پزشکی و تشخیص نادرست بیماری را با نام خطای پزشکی می‌شناسند. این گزینه نیز یکی از موارد قصور پزشکی به شمار می‌رود که شامل دودسته خواهد بود:

ü      خطا در تشخیص درست بیماری

این مورد با انجام بی‌احتیاطی پزشک و یا عدم مهارت کافی او رخ می‌دهد. باتوجه‌به اینکه در این مورد بیماری درست تشخیص داده نشده، تجویز دارو نیز به‌درستی انجام نخواهد شد که ممکن است با آسیب به بیمار همراه شود.

ü      خطای پزشکی در تجویز دارو و نوشتن نسخه

در چنین مواردی از تخلفات پزشکی در صورت اثبات جرم پزشک، مجازات او محدود به توبیخ کتبی یا شفاهی خواهد بود و در دسته دیه قصور پزشکی قرار نمی‌گیرد.

شرایط اثبات جرم قصور پزشکی

باتوجه‌به اینکه پزشکی و خدمات ارائه شده آنها باهدف حفظ سلامت بیماران در جامعه انجام می‌شود، قانون‌گذار به‌منظور حمایت از پزشک و کادر درمان فعالیت آنها را با فرض اینکه هیچ‌گونه خطا، کوتاهی، غفلت و قصوری در آن وجود ندارد، قلمداد می‌کنند. به همین دلیل چنانچه جرم قصور پزشکی رخ دهد، بیمار باید مدارک و مستندات معتبری را برای اثبات این ادعا ارائه نماید:

 • ارائه پرونده پزشکی بیمار که در آن مدارک و مستندات معتبر پزشک در طی درمان بیمار وجود داشته باشد.
 • نسخه تجویز شده توسط پزشک
 • لیست مربوط به هزینه‌های پرداخت شده توسط بیمار
 • در صورت امکان ارائه دفترچه بیمه خدمات درمانی بیمار
 • تصویری از ناحیه مورد آسیب به بیمار قبل و بعد از انجام خدمات درمانی درصورتی‌که با انجام عمل جراحی همراه بوده

با ارائه مدارک فوق قاضی پرونده با بررسی مدارک و شواهد و درنظرگرفتن نامه پزشکی قانونی اقدام به بررسی نهایی پرونده در خصوص ادعای قصور پزشکی می‌کند. چنانچه ثابت شود که پزشک در ارائه خدمات پزشکی کوتاهی و بی‌مبالاتی انجام داده است، رأی بر محکومیت پزشک صادر می‌کند. تحت این شرایط بیمار می‌تواند اقدام به مطالبه دیه قصور پزشکی نماید.

مجازات پزشک با اثبات جرم قصور پزشکی

درصورتی‌که قاضی پرونده با بررسی و تحقیقات لازم مجاب به جرم ارتکابی قصور پزشکی در پرونده شود، با محکوم‌کردن پزشک اقدام به اعمال مجازات‌های قانونی در این زمینه می‌نماید. چنانچه این اهمال و سهل‌انگاری پزشک منجر به فوت بیمار شده باشد، مطابق با ماده ۶۱۶ قانون مجازات‌های اسلامی علاوه بر پرداخت دیه به ۱ تا ۳ سال حبس محکوم می‌شود. اما چنانچه این قصور در پزشکی فقط با آسیب به بیمار همراه شود، پزشک ملزم به پرداخت دیه قصور پزشکی بر اساس دیه کامل انسان در همان سال خواهد بود. لازم به ذکر است که اگر قصور پزشکی انجام شده با تخلف انتظامی پزشکی همراه باشد، می‌بایست طبق قوانین سازمان نظام‌پزشکی به این پرونده رسیدگی شود. تحت این شرایط علاوه بر پرداخت دیه، پزشک محکوم به دریافت توبیخ و درج آن در پرونده پزشکی خواهد شد.

نحوه محاسبه دیه بیمار در قصورات پزشکی

نحوه محاسبه دیه که با جرم قصور پزشکی همراه باشد، دارای پیچیدگی‌های خاصی در این زمینه است. چرا که باید موارد بسیاری توسط مراجع قضایی و پزشکی قانونی بررسی شود، ولی به‌طورکلی برای محاسبه این مبلغ ابتدا پزشکی قانونی اقدام به معاینات لازم در این زمینه و صدور نظر پزشکی به دادگاه می‌کند. قاضی پرونده نیز با استناد به نظر پزشکی قانونی و مطالعه و بررسی مدارک و مستندات ارائه شده توسط بیمار، اقدام به تعیین دیه قصور پزشکی می‌کند.

دیه قصور پزشکی ۱۴۰۳

تعیین مبلغ دیه براساس ماه حرام یا غیرحرام، نوع و میزان آسیب وارد شده به بیمار قصور پزشکی محاسبه می‌شود. این در حالی است که اگر بر اثر سهل‌انگاری و اهمال پزشک بیمار فوت کند، پزشک ملزم به پرداخت دیه کامل انسان و محکومیت حبس خواهد بود. در ادامه به مبلغ دیه کامل انسان و اعضای بدن در سال ۱۴۰۳ در صورت اثبات جرم قصور پزشکی خواهیم پرداخت:

 • دیه کامل انسان در اثر قصور پزشکی در ماه حرام یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان
 • دیه کامل انسان در اثر قصور پزشکی در ماه غیرحرام یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان
 • دیه شکستگی بینی ۱۲۰ میلیون تومان
 • دیه شکستگی جمجمه در حد هاشمه ۱۲۰ میلیون تومان
 • دیه شکستگی دنده‌های محیط بر قلب ۳۰ میلیون تومان
 • دیه شکستگی استخوان دست در صورت بهبودی ۱۲۰ میلیون تومان
 • دیه شکستگی استخوان نازک‌نی و درشت‌نی پا به‌صورت جداگانه برای هر پا ۱۲۰ میلیون تومان
 • دیه خردشدن استخوان در صورت بهبودی ۱۲۰ میلیون تومان
 • دیه شکستگی ترقوه ۴۸ میلیون تومان
 • دیه یک‌دست ۶۰۰ میلیون تومان
 • دیه یک پا ۶۰۰ میلیون تومان
 • دیه زخم شدگی در حد دامیه ۲۴ میلیون تومان
 • دیه زخم شدگی در حد حارصه ۱۲ میلیون تومان
 • دیه آسیب کامل دندان‌های جلویی ۶۰ میلیون تومان
 • دیه آسیب کامل دندان‌های پشتی ۴۰ میلیون تومان

لازم به ذکر است که این نرخ دیه مربوط به سال ۱۴۰۳ بوده و با اتمام سال شاهد تغییر در نرخ آن خواهید بود.

کلام پایانی

هرگونه خطا و سهل‌انگاری توسط پزشک در ارائه خدمات به بیمار که منجر به آسیب او شود، به لحاظ قانونی با لفظ قصور پزشکی از آن یاد می‌شود. ازآنجایی‌که پزشکان به‌عنوان حافظان سلامت انسان‌ها در جامعه فعالیت می‌کنند، هرگونه خطا و اشتباهی که از آنها در قبال بیمار سر بزند با پیامدهای بسیاری همراه خواهد بود. به همین علت قانون‌گذار برای حمایت از حق قانونی بیمار اقدام به تعیین قوانین خاصی در این زمینه نموده است. به‌موجب این قوانین درصورتی‌که خدمات ارائه شده پزشکی به بیمار با اثبات قصور پزشکی همراه باشد، پزشک مجرم و محکوم به مجازات‌های خاصی در این زمینه است. دیه قصور پزشکی از جمله مجازات‌های اعمال شده قانونی در این زمینه است که بسته به میزان آسیب وارد شده به بیمار و مطابق با دیه کامل انسان در همان سال محاسبه می‌شود.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!